Asiaa ja elämyksiä!

Lypsykarja

Olet täällä

Farmari 2017 on valtakunnallinen karjanäyttely kaikille lypsyroduille

 

Näyttelypäivinä

14.6. keskiviikkona Suomenkarjapäivä
15.6. torstaina Ayrshirepäivä
16.6. perjantaina Junior Handler ja Showmanship, Young breeders
17.6. lauantaina Young breeders, Holsteinpäivä, Jersey, Brown Swiss

 

Lypsykarjakehän ohjelma

Keskiviikko

10.10 Maatilayrittäjänä 100-vuotiaassa Suomessa: Olga Temonen, näyttelyemäntä
10.15 Lypsyrotujen esittely
11.00 Suomenkarjan näyttely
13.00 Jäähile ja Valtteri Änkö, ajelua rattailla
13.45 ProAgria: maatilayrittäjän kumppani: Anne Anttila, teemana ruokinta
14.00 Maatiaiskarjan juuret ovat syvällä Suomessa, Akatemiatutkija Auli Bläuer, Luke
14.30 Suomenkarjankasvattajat Olga Temosen haastattelussa
15.00 Faban ansiomerkkejä suomenkarjankasvattajille
15.30 Lypsyrotujen esittely
16.00 Jäähile ja Valtteri Änkö, ajelua rattailla
17.15 Iltalypsyllä Farmarissa - lypsykarjaosaston trimmauspaikalla, mukana mm. Seija Perasto, terveydenhuoltoeläinlääkäri

Torstai

10.10 Maatilayrittäjänä 100-vuotiaassa Suomessa: Antti Yli-Hynnilä, maidontuottaja Kuortane
10.15 Lypsyrotujen esittely
11.00 Ayrshire hieholuokat
12.45 Jäähile ja Valtteri Änkö, ajelua rattailla
13.30 Ayrshire lehmäluokat
15.30 Hiehoagility
16.30 ProAgria: maatilayrittäjän kumppani: Essi Tarsia, teemana luomumaidontuotanto
16.45 Lypsyrotujen esittely
17.15 Iltalypsyllä Farmarissa - lypsykarjaosaston trimmauspaikalla, mukana mm. Anne Ylinen, tuotantoneuvoja Valio

Perjantai

10.10 Maatilayrittäjänä 100-vuotiaassa Suomessa: Jaana Killinen, maidontuottaja Kuortane
10.15 Lypsyrotujen esittely
11.00 Junior Handler
13.00 Showmanship
14.00 Farmarin vetokilpailu, Etelä-Pohjanmaan Karjakerho
15.00 Young breeders
16.00 ProAgria: maatilayrittäjän kumppani: Olavi Kuja-Lipasti, teemana yhtiöittäminen
16.15 Lypsyrotujen esittely
16.45 Jäähile ja Valtteri Änkö, ajelua rattailla
17.15 Iltalypsyllä Farmarissa - lypsykarjaosaston trimmauspaikalla, mukana mm. Kaj Nyman, alkutuotannon asiantuntija Valio
18.00 Young Breeders -kilpailu klippauspaikalla

Lauantai

10.10 Maatilayrittäjänä 100-vuotiaassa Suomessa: Maarit Noppa, luomumaidontuottaja Ilmajoki
10.15 Young breeders
10.35 Holstein-hieholuokat
11.50 Young breeders -palkitsemiset
12.00 Nännikuminheiton MM-kisat 2017 -finaali
13.00 Holstein-lehmäluokat, Holstein Bred and Owned-karjaluokka
15.00 Jersey ja brown swiss-näyttely
16.00 ProAgria maatilayrittäjän kumppani: Sari Vallinhovi, teemana nurmen tuotanto
16.00 Iltalypsyllä Farmarissa - lypsykarjaosaston trimmauspaikalla, mukana mm. Sari Perälä, tuotantoneuvoja Valio
16.15 Lypsyrotujen esittely

Katso kaikki ohjelmat TÄÄLTÄ

 

Näyttelyluokkajaot

Suomenkarja
Vasikat
Nuoret hiehot
Hiehot
1 ja 2 kertaa poikineet lehmät
3 kertaa ja useammin poikineet lehmät

Ayrshire
Talvi- & Syysvasikat / Intermediate & Senior calf 1.9.2016 - 28.2.2017
Kesähiehot / Summer yearling 1.6. - 31.8.2016
Keväthiehot / Junior yearling 1.3. - 31.5.2016
Talvi-, Syys- & 2-vuotiaat hiehot / Intermediate & Senior yearling and Junior & 2-year old heifers 1.3.2015 - 28.2.2016
2-v lehmät / 2 year old cows 1.9.2014 - 31.8.2015
3-v lehmät / 3 year old cows 1.9.2013 - 31.8.2014
4- ja 5-v lehmät / 4 & 5 year old cows  1.9.2011 - 31.8.2013
Varttuneet lehmät / Mature cows 31.8.2011 ja aiemmin syntyneet lehmät

Holstein
1.11.2016 - 31.1.2017 syntyneet vasikat
1.8. - 31.10.2016 syntyneet hiehot
1.5. - 31.7.2016 syntyneet hiehot
1.2. - 30.4.2016 syntyneet hiehot
1.11.2015 - 31.1.2016 syntyneet hiehot
1.2. - 31.10.2015 syntyneet hiehot
Kerran poikineet lehmät
Kaksi kertaa poikineet lehmät
Kolme tai useamman kerran poikineet lehmät

Jersey
Vasikat ja nuoret hiehot
Lehmät

Brown Swiss
Hiehot
 

Junior Handler, Showmanship ja Young breeders -kilpailut

Junior Handler
2000-2001 syntyneet
2002-2008 syntyneet
2009-2010 syntyneet

Showmanship
vuonna 1998 ja ennen syntyneet

Young breeders
1991-2005 syntyneille
 

Näyttelyn järjestäjä pidättää oikeuden muokata kilpailujen luokkajakoa.

 

Kilpailujen tulokset

Alla olevassa tiedostossa on ladattavissa näyttelyiden ja kilpailujen tulokset.

Palkintojen lahjoittajat näyttelyluokkiin olivat:

ProAgria Etelä-Pohjanmaa
Faba
Holstein Klubi
Suomen Ayrshirekasvattajat
Semex Finland Oy
HH Embryo Oy –Huitin Holstein
Mtech Digital Solution Oy
Ab Feedex Oy
Suomen Alkuperäiskarja ry
Etelä-Pohjanmaan Karjakerho ry
Osuuskunta Maitosuomi
Vilomix Finland Oy
Suomen Rehu/Hankkija
Pellon Group
Raisio Agro Oy

 

Näyttelyterveisin

Arja Talvilahti             Sari Morri                           Seija Perasto             Tiina Soisalo
puh. 0400-168489    puh. 043-8268643           puh.043-8248030    puh. 040-5025590