Asiaa ja elämyksiä!

Ohjelma keskiviikko 14.6.

Olet täällä

KESKIVIIKKO 14.6.
 

PÄÄLAVA

11.00 Avajaiset: Juhlapuhujana sisäministeri Paula Risikko
12.30 Vuoden sikateko-palkinnon jako, Suomen sikayrittäjät ry
13.30 Suomi 100-Tulevaisuuskeskustelu: Maatalous ja ruoka Suomessa vuonna 2067. Maa-ja metsätalousvaliokunnan ja valtiovarainvaliokunnan maatalousjaoston ohjelma.

KATULAVA

13.00 Muusikko Leija Lautamaja
15.00 Muusikko Juhani Korhonen
 

MAKU- JA TAITOLAVA

Tietoiskuja kädentaitojen ja ruoan äärellä. Joka päivä kello 12.00 Ruokaprovinssikokkien taisto. Kisa päättyy lauantaina finaaliin.

10.30 Mitä tänään Maku- ja Taito-lavalla?
11.00 Haastattelu/Marika Koskimäki-Ketelä, Lehmän koristelu, työpiirrustukset ja tekniikat, haastattelijana Taito E-P/Olga Temonen
12.00 Ruokaprovinssikokkien taisto, karsinta, E-P Keittiömestarit
14.00 Ruokakurssi: Ruisleipä, E-P MKN
15.00 Yritysesittely, Juustoportti/Niklas Keski-Kasari
16.00 Työnäytös: Makramee ja miniryijy, Taito E-P
17.00 Ruokakurssi: Pure perunaa, E-P MKN

 

METSÄLAVA

10.15 Tervetuloa, asiakkuuspäällikkö Jouni Aila, Metsäkeskus
10.30 Metsäpalveluyrittäjän verkostoitumisen tärkeys, projektipäällikkö Marko Ämmälä, Metsäkeskus
11.00 Husqvarna esittäytyy, polttomoottorikäyttöiset koneet verrattuna akkukäyttöisiin, uudet innovaatiot, Teppo Suonpää, haastattelijana Jouni Aila
11.15 Biomassa-Atlas, Luonnonvarakeskus Luke
11.30 Työnäytös: Raivaussahan terän huolto, Matti Äijö, Metsäkeskus / Jyrki Ilves, Sedu
12.00 Hoisko CLT esittäytyy, haastattelijana projektipäällikkö Heikki Punkari, Metsäkeskus
12.15 Tuoreen puun poltto, Ari-Matti Mattila Kauhavan Kaukolämpö Oy, haastattelijana dosentti Risto Lauhanen
12.30 ETAMOL – Etämetsänomistajien liitto, haastattelijana Jouni Aila, Metsäkeskus
12.45 OTSO Metsäpalvelut, haastattelijana Jouni Aila, Metsäkeskus
13.00 Työnäytös: Raivaussaha/moottorisaha, Matti Äijö, Metsäkeskus/Jyrki Ilves, Sedu
13.45 Biobisnestä Pirkanmaalle –hanke, projektineuvoja Mikko Tilvis, Metsäkeskus
14.00 UPM ja vastuullisuus metsänhoidossa, haastattelijana asiakkuuspäällikkö Björn Stenmark, Metsäkeskus
14.15 Metsäselain ja Mhy:n palvelutarjonta, Jarmo Lahdenmaa, Etelä-Pohjanmaan Mhy
14.30 Biomassa-Atlas, Luonnonvarakeskus Luke
14.45 Metsä Group - metsäomaisuutesi hoitaja, haastattelijana Jouni Aila, Metsäkeskus
15.00 Metsäpalveluyrittäjän verkostoitumisen tärkeys, projektipäällikkö Marko Ämmälä
15.15 Kansanedustaja Susanna Koski, haastattelijana Juha Viirimäki, Metsäkeskus
15.30 Metsälahjavähennyslaskuri, Antti Pajula ja Mårten Lövdahl, Metsäkeskus
16.00 Työnäytös: Raivaussaha/moottorisaha, Matti Äijö, Metsäkeskus/Jyrki Ilves, Sedu
16.30 Metsään.fi - suunnittele, asioi, löydä töille tekijä, Jouni Aila, Metsäkeskus
17.30 Päivän yhteenveto ja kohti seuraavaa päivää, Jouni Aila, Metsäkeskus

 

FARMARIN JA MAA- JA METSÄTALOUSMINISTERIÖN GRILLI

Ruoantuottajat, poliitikot ja julkisuudesta tutut henkilöt keskustelevat kotimaisesta ruoantuotannosta ja muista ajankohtaisista asioista grillin äärellä.

Grillaukset: 10.30, 12.30, 15.00 ja 16.30

10.30 Laidunkalkkunaa:

Kristian Bengts, kalkkunantuottaja
Paula Risikko, sisäministeri
Merja Keisala, hallituksen pj, ProAgria

12.30 Perunaa, kasviksia ja leipäjuustoa:

Anna Strömberg
Eija Klåvus
Pekka Timonen, Suomi 100, pääsihteeri
Mats Nylund, kansanedustaja

15.00 Kyyttöä:

Anne Rintamäki, kyytöntuottaja, Kauhava
Juha Kantanen, Luke, alkuperäiskarjatutkija
Anne Kalmari, kansanedustaja
Jaana Husu-Kallio

16.30 Karjalanpiirakoita:

Ulla Liukkonen
Olga Temonen, näyttelyemäntä
Pekka Timonen, Suomi 100, pääsihteeri

 

KOTIELÄINKENTTÄ

Lammaskehä

11.00 Rotuesittely: Suomessa kasvatettavat lammasrodut
15.00 Lampaiden kantakirjausnäytös
17.00 Lampaan uä-mittaus ja arvostelu

Paimennuskenttä

12.00 Paimennusnäytös
13.00 Karitsojen punnitusnäytös
16.00 Paimennusnäytös

Lihakarjakehä

10.30 Maatilayrittäjänä 100-vuotiaassa Suomessa, Etelä-Pohjanmaan lihanautakerho
11.30 Nautojen käsittelynäytös, Karjataidon tila
12.30 ProAgria: maatilayrittäjän kumppani, Olavi Kuja-Lipasti, SPV yhtiöittäminen
12.45 ProAgria: maatilayrittäjän kumppani, Sari Vallinhovi, nurmi
13.00 Karjankasvattajan haastattelu, Olga Temonen
13.30 Rotuesittely hereford (sammanfattning på  svenska)
14.00 Lihakarjan paimennusnäytös hevosilla
15.00 Nautojen käsittelyesitys, Karjataidon tila
15.30 Hiehoagility
16.30 Karjankasvattajan haastattelu
17.00 Lihakarjan paimennusnäytös hevosilla

Lihakarjaosaston karsinanlaidalla

11.00 Rotuesittely, Ba, De, Pi, Lh (sammanfattning på svenska) (Faban osastolla)
14.30 Rotuesittely, highland cattle (sammanfattning på svenska)
16.00 Rotuesittely, galloway (sammanfattning på svenska)

Rotujen esittelyissä esitellään yksitellen rotuja kehässä tai karsinan laidalla: charolais, galloway, highland cattle, hereford, limousin, simmental, aberdeen angus, blonde d’Aquitaine, piemontese, dexter, texas longhorn

Lypsykarjakehä

10.10 Maatilayrittäjänä 100-vuotiaassa Suomessa: Olga Temonen, näyttelyemäntä
10.15 Lypsyrotujen esittely
11.00 Suomenkarjan näyttely
13.00 Jäähile ja Valtteri Änkö, ajelua rattailla
13.45 ProAgria: maatilayrittäjän kumppani: Anne Anttila,huippuasiantuntija, teemana ruokinta
14.00 Maatiaiskarjan juuret ovat syvällä Suomessa, Akatemiatutkija Auli Bläuer, Luke
14.30 Suomenkarjankasvattajat Olga Temosen haastattelussa
15.00 Faban ansiomerkkejä suomenkarjankasvattajille
15.30 Lypsyrotujen esittely
16.00 Jäähile ja Valtteri Änkö, ajelua rattailla
17.15 Iltalypsyllä Farmarissa - lypsykarjaosaston trimmauspaikalla, mukana mm. Seija Perasto, terveydenhuoltoeläinlääkäri

 

Hevoskehä

10.30 Lännenratsastus
11.00 Seinäjoen poniravikoulu esittäytyy
12.30 Lännenratsastus
13.00 Majakka ja perävaunu: suurin hevosrotu shire ja eurooppalainen miniatyyrihevonen esittäytyvät
14.30 Työhevoset
14.50 Suomenhevosratsukot Pohojammaalta
15.10 Kimppavarsa Ropertto: Farmarista Kunkkareihin
17.00 Tupsujalat estradilla: irlannin cob, friisiläinen hevonen ja shire

Hevospuisto

11.30 Tanssii hevosen kanssa: Tanssiliiketerapeutti Sonja Jokiranta kutsuu Aavan tanssiin
12.00 Satulan sovituksen ABC
13.15 Kengitysnäytös
14.00 Työhevosen valjastus
15.30 Tanssii hevosen kanssa: Tanssiliiketerapeutti Sonja Jokiranta kutsuu Aavan tanssiin
16.00 Satulan rakenne
16.30 Hevosen hieronta
 

Hevospuistossa Veikkauksen pelipiste, kahvio, keppihevosrata, talutusratsastusta ym.

Sikaosaston karsinanlaidalla

14.00 Ajankohtaista sikataloudesta. Tietoiskuja mm. sikarutosta, Biocheck-arvioinnista ja laadukkaasta kotimaisesta sianlihantuotantoketjusta. Sikayrittäjät kertovat sikatilan arjesta.
Sikayrittäjät Marko Iso-Tuisku ja Lotta Airila Ilmajoki
Ajankohtaista sika-asiaa: edunvalvontaa ja villisian metsästystä, johtokunnan puheenjohtaja Martin Ylikännö ja hankejohtaja Ari Berg, Suomen Sikayrittäjät ry

Luomuosasto

12.00 Luomun talous- ja terveysvaikutuksista, Luomuliiton pj Pirjo Siiskonen    
13.00-15.00 Luomutuottaja Auvo Heikkilä, edunvalvonta- ja luomusiementuotanto tavattavissa
14.00-16.00 Emolehmätuottaja Päivi Huhtakallio tavattavissa            

Alkuperäiskarjaosasto

14.00 Käsinlypsy, Markku Poikelispää lypsää käsin länsisuomenkarjan lehmiään Kultakutri, Juulia ja Lempi. Mukana myöhemmin nimettäviä tähtioppilaita.
 

Lähitapiolan osasto U30

14.00 Maatilan turvallisuuskilpailun kolmen parhaan palkintojenjako

 

Kirkkokadun laituri, Kaanaa-lines, vesi- ja ympäristöteemaiset jokilaivaristeilyt

klo 12.00 UHMA-hanke (maiseman- ja luonnonhoito) (ennakkoilmoittautumiset: riikka.asunmaa@proagria.fi, 0405349337)
klo 13.00 Kolmen VYYHTI-hanke (vesiensuojelu) (ennakkoilmoittautumiset: satu.jarvenpaa@vesiensuojelu.fi, 0447778839)
klo 14.00 Jässi-jätevesihanke (jätevesiasiat) (ennakkoilmoittautumiset: miia-eveliina.lae@jatevesihanke.fi, 0447047116)
klo 15.00 Valtaojat kuntoon -hanke (ojitusasiat) (ennakkoilmoittautumiset: terhi.jaskari@proagria.fi, 0400463129)

 

MMM:n biotalous-osasto, Areena A57

13.00 Ravinteet kiertoon -kävely, lähtee MMM:n Biotalousosastolta Areenasta. Aiheena kiertotalous ja ravinnekierrätys